
Model X16 from Jasminer mining ethash algorithm with a maximum hashrate of 1.75 GH/s for a power consumption of 550W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 1.08 | $ 32.97 | $ 395.62 |
| Electricity | $ 0.53 | $ 16.07 | $ 192.85 |
| Profit | $ 0.56 | $ 16.90 | $ 202.76 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| EtHash | 1.75 GH/s±10% | 550W±10% | 314.29j/GH | $ 0.56 |
| Manufacturer | Jasminer |
| Model | X16 |
| Also known as | JASMINER X16 High Throughput Quiet Economic Server |
| Release | Aug 2024 |
| Size | 445 x 132 x 443mm |
| Weight | 10000g |
| Noise level | 40db |
| Fan(s) | 3 |
| Power | 550W |
| Voltage | 100V - 240V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
China | In stock | 997 days | |||
United Kingdom | In stock | 945 days | |||
United States | In stock | 859 days | |||
China | In stock | 858 days | |||
China | In stock | 831 days |